Peale hamba eemaldamist või lõikust
Hamba eemaldamise järgselt tasub meeles pidada mõned nõuanded.
-
Hamba eemaldamine on kirurgiline protseduur, mille järgselt tuleks mõnel päeval hoiduda tugevast füüsilisest pingutusest ja saunas käigust.
-
Peale hamba eemaldamist või lõikust asetatakse haavale 10-15 minutiks steriilne marlitampoon, mis aitab peatada veritsust ja tekkida verehüübel.
-
-
Peale hamba eemaldamist või lõikust ei tohiks paari tunni jooksul süüa. Püüdke esimesel paaril päeval eelistada pehmemaid ja jahedamaid toite, vältida kuumi ja vürtsikaid toite.
-
Suitsetamisest peaks paariks päevaks loobuma või vähemalt püüdma suitsetada nii harva kui võimalik – suitsetamine takistab vere hüübimist ja pärsib haava paranemist.
-
Suu loputamine hamba eemaldamise või lõikuse järgselt ei ole vajalik, sest ka suud loputades võite haavast verehüübe välja loputada. Haava ei tohiks ka keelega häirida, et mitte tekitada veritsust, põhjustada verehüübe eemaldumist haavast. Samuti ei tohi haava katsuda sõrmega – nii võivad haava sattuda mikroobid. Arsti soovitusel võib paari päeva pärast teha ettevaatlikult suulopusi kloorheksidiini lahusega, haava piirkonnas hambaid puhastada õrnalt.
-
Tuimestuse möödudes võib haav põhjustada valu. Valu vaigistamiseks ja ka turse vähendamiseks peaks vajadusel kasutama hambaarsti soovitatud valuvaigisteid. Vältima peab aspiriini ja teisi atsetüülsalitsüülhapet sisaldavaid ravimeid, sest sellised ravimid toimivad vere vedeldajatena, takistavad vere hüübimist ning põhjustavad haavast veritsust.
-
Hamba eemaldamise ja lõikuse järgselt ei või hambavalu korral põsele teha niiskeid kompresse, sest need võivad põhjustada pehmete kudede turset.
-
Peale lõikust või hamba raskemat eemaldamist on paistetuse tekkimine normaalne. Turse teket pärsib jääkoti kasutamine operatsioonijärgselt paarikümne minuti kaupa. Paistetus võib olla kõige suurem umbes kolmandal päeval pärast operatsiooni. Samuti võib esineda ka väike palavik.
-
Kui veritsus haavast ei lakka, palavik püsib, teil on halb enesetunne või valu on tugev, võtke palun ühendust Teid ravinud arstiga!
Proteesi puhastamine
-
Hambaproteese tuleb pesta hommikul ja õhtul.
-
Eemaldage proteesid suust ja kasutades pehmet hambaharja ja nõudepesuvahendit või vedelseepi, puhastage proteesi kõik pinnad. Ärge kasutage hambapastat, sest pasta võib proteesid ära kriipida ja proteesid koguvad kiiremini mustust. Lõpetuseks loputage protees voolava vee all.
-
Peale igat söögikorda loputage suud ja proteesi veega.
-
Kui pesete proteesi, peske puhtaks ka suus olemasolevad hambad, keel, igemed, suulagi. Kasutage pehmet hambaharja ja hambapastat. Proteesi ja hammaste pesemiseks kasutage erinevaid harju.
-
1 kord nädalas puhastage proteese puhastustablettidega, hoides proteese vastavas lahuses 10-15 minutit ning seejärel loputage proteesi hoolikalt  voolava vee all.
-
Ööseks on soovitav proteesid suust eemaldada, et limaskest puhkaks. Pange proteesid niiske salvrätiku sisse ja kaanega plastkarpi või kilekotti. Proteesi kuivades võib protees kootuda, muutuda hapraks.
-
Proteese hästi puhastades on võimalik ära hoida proteesidega seotud põletikke suus.
-
Pool aastat peale proteesi valmimist tuleb käia hambaarsti juures kontrollvisiidil, edaspidi 1 kord aastas.
-
Kui lõualuu on muutunud oma kuju, saab proteesi ümberbaseerides korrigeerida.
Hammaste harjamine
- Hammaste igapäevaseks harjamiseks tuleks kasutada tihedate harjastega pehmet hambaharja(soft).Tugevate harjastega hambaharjad muudavad ajapikku hambad tundlikuks ja võivad traumeerida igemeid.
- Hambaharja hoida käes nagu pliiatsit, 45 ¤ nurga all pestakse ringjate ja vibreerivate edasi-tagasi liigutustega kõik hamba pinnad, ka keelepoolsed.Soovituslik on pesta hambaid vähemalt 2-3 min, et ka hambapastas sisalduvad F-ioonid jõuaksid hambavaapa tugevdada.
- Kuna hammaste vahele hambaharjaga ei pääse, tuleb puhastada hambavahed hambaniidi või hambavaheharjaga. Just hammaste vahele tekivad hambaaugud sagedasti. Hambaniidid erinevad nii suuruselt,kujult, kui ka maitselt.Valikut aitab teha hambaarst või suuhügienist.
- Fluoriidiga hambapastat võivad kasutada täiskasvanud ja lapsed, alates 3 . eluaastast, kes oskavad hambapastat välja sülitada. Hambapesu lõppedes loputatakse hambad kergelt veega. Ärge unustage pesta ka keelt keelekaabitsa või pehme harjaga.
- Väikelastele on mõeldud spetsiaalsed hambapastad, mis ei sisalda fluori,vaid erinevaid ensüüme.Lastele võib soovitada ka elektrilisi hambaharju,millega pesemine on lõbusam ja kindlasti efektiivsem, kuna laste käeline osavus pole veel piisav. Kuni 6 a lapse hambaid peab vähemalt 1 x päevas pesema lapsevanem!
- Hambaharja tuleks vahetada vähemalt 3 kuu järel või kui harjased on kulunud.
- Suuremate hambavahede või igemeravi vajavatele patsientidele on spetsiaalsed hambavaheharjad, mis meenutavad väikest pudeliharjakest.
- Sildproteeside ja breketite puhastamiseks on samuti spetsiaalsed harjakesed ja hambaniidid.
- Kui hambad on korralikult pestud on hambapinnad siledad ja toidujäänuseid hammaste vahel ei ole.
Hammaste valgendus
Hammaste valgendamine on esteetilises hambaravis üks populaarsemaid protseduure. Valgendusprotseduurile eelneb hammaste süvapuhastus.
Meie kasutame  BlanceOne i süsteemi:
- BlancOne Click  on õrn hammaste valgendamise protseduur.
- BlancOne Touch on intensiivsem versioon, mis koosneb kolmest 8 minutilisest valgendus tsüklist.
Pärast valgendamist on soovituslik vältida 1 päeva jooksul värviliste jookide ja toitude tarbimist.
Informatsioon BlanckOne valgenduse kohta:
BlanceOne on Itaalia tootja professionaalne hambavalgendussüsteem, mis põhineb uuel patenteeritud fotokeemilisel tehnoloogilal. Antud süsteem on välja töötatud koostöös teadlastega ligi 15- aasta pikkuse uurimustöö ja katsetusprotsessi tulemusena. Fotokeemilise reaktsiooni puhul on tegemist reaktsiooniga, mis toimub valguse neeldumise tulemusel. Valguskvant annab molekulile piisavalt energiat, et  muuta see reageerimisvõimeliseks ning seejärel laguneb aine valgusenergia toimel.
BlancOne Click ja Touch valgendusgeelid sisaldavad vaid 5,6% vesinikperoksiidi, mille kasutamine hambavalgenduses on heaks kiidetud ka Terviseameti poolt. Valgendusgeel sisaldab lisaks vesinikperoksiidile veel kahte koostisosa, mis muudavad BlancOne geelid seni kasutusel olnud valgendusgeelidest oluliselt efektiivsemaks ja ohutumaks. Nüüd on hammaste valgendamine patsiendile kiirem ja ohutum kui kunagi varem. BlancOne valgenduse ajal ja selle järgselt esineb patsientidel minimaalselt kaebusi.